לוגו שפילינגר משרד עו"ד

רשלנות רפואית אירוע מוחי

רשלנות רפואית אירוע מוחי

רשלנות רפואית, אירוע מוחי: שבץ, או אירוע מוחי, הנו מצב חירום רפואי שעשוי להיות מסכן חיים, בעיקר עקב הפגיעה באספקת החמצן והדם למוח. ישנם סימנים קליניים שונים להתרחשות של אירוע מוחי אצל מטופל, ורופא מיומן צריך לדעת לזהותם ברוב המקרים. רשלנות רפואית באבחון או בטיפול באירוע מוחי מתקיימת כאשר השבץ מאובחן באיחור, או שמטופל בצורה לא נכונה ובלתי סבירה, והדבר גורם למטופל נזקים קשים.

 

רשלנות רפואית באבחון אירוע מוחי

שני סוגים עיקריים של שבץ מוחי הם:

  1. אירוע מוח איסכמי: מצב בו נוצרת הגבלה של זרימת הדם, בדרך כלל על רקע חסימה של כלי דם מוחי.
  2. אירוע מוח המורגי: נוצר עקב דימום באזור המוח. זהו מצב בו מתרחשת דליפת דם באזור המוח עקב לחץ דם גבוה או קרע בדופן של כלי דם מוחי.

ישנם מצבים מסוימים בהם אירוע מוחי יכול לחלוף גם ללא טיפול. אירוע TIA (שבץ מוחי חולף), הוא אירוע של הפרעה זמנית בזרימת הדם למוקד מסוים במוח. ההפרעה חולפת מעצמה בדרך כלל תוך מספר דקות עד שעה, בלי לגרום נזקים ובלי שנראים ממצאים של אוטם מוחי בבדיקות הדמיה. אירוע מוח TIA מהווה נורת אזהרה חשובה מכיוון שבמקרים רבים, הוא מהווה אירוע מקדים לפני שבץ מוחי נרחב יותר: אדם שעבר אירוע TIA נמצא בסיכון משמעותי לעבור שבץ מוחי (Stroke) במהלך שלושה חודשים לאחר ה-TIA ובעיקר בעשרה ימים הראשונים.

גורמי הסיכון לאירוע מוחי, כוללים בין היתר גיל, יתר לחץ דם, השמנת יתר, סוכרת, עישון, פרפור פרוזדורים ומחלות לב נוספות, אירוע מוחי קודם, היצרות ידועה בעורקי התרדמה (קרוטיס) ותסמונת דום נשימה בשינה. גורמי סיכון מסוימים מצריכים טיפול רפואי מתאים, שמטרתו למנוע אירוע מוחי. טיפול מתאים יכול לכלול הנחיות לתזונה וספורט, מעקב לחץ דם, מעקב אחר רמות הסוכר בדם, טיפול תרופתי רלוונטי, מעקב קרדיולוגי, ביצוע בדיקות דופלר עורקי צוואר ובדיקות נוספות – הכל במטרה להקדים את המאוחר ולהצליח למנוע את התממשות הסיכון לאירוע מוח.

התסמינים הנפוצים של שבץ מוחי חד – מגוונים, וכוללים בין היתר חולשה בגפיים, ערפול הכרה, קושי בדיבור, עיוות בשרירי הפנים (לדוגמה – חיוך לא סימטרי), סחרחורת, ראיה כפולה, הפרעת תחושה או שיתוק בצד אחד של הגוף. במצב בו מטופל מגיע לרופא עם תסמינים שיכולים להעיד על אירוע מוחי, יש צורך דחוף מאוד לבצע בדיקה נוירולוגית, בדיקות CT ובדיקות נוספות. ביצוע מהיר של הבדיקות הנו קריטי לשם אבחון מהיר של האירוע המוחי המתרחש, מה שיאפשר לתת טיפול רפואי מהיר וצמצום היקפי הנזק של המטופל עקב האירוע המוחי.

לייעוץ והערכת סיכויי התביעה

ארוע מוחי: נזקים נוירולוגיים

אירוע מוחי עלול לגרום לנזקים נוירולוגים חמורים. הנזק הנוירולוגי עשוי לגרום לנכויות ופגיעות בלתי הפיכות למטופל, לרבות עיוורון, פגיעה ביכולת הדיבור, שיתוק בחצי הגוף או בגפיים ובמקרים מסוימים אף מוות. חסימה של כלי דם המוביל דם עשיר בחמצן לרקמות המוח, עשויה יכולה לגרום נזקים נוירולוגים למוקד במוח הניזון מכלי הדם שנחסם. נזקים אלו גורמים לפגיעה תפקודית שיכולה להתבטא גם בפגיעה בכושר העבודה ובצרכים סיעודיים. במקרה בו מדובר ברשלנות רפואית אירוע מוחי שגרם לנזקים חמורים אלו מקנה זכאות לפיצוי כספי בגין אותם נזקים והפסדים.

רשלנות רפואית אירוע מוחי

רשלנות רפואית אירוע מוחי

רשלנות רפואית בטיפול בשבץ מוחי יכולה להתקיים בצורה של התעלמות מגורמי סיכון מקדימים, בצורה של איחור במתן הטיפול או במתן טיפול שגוי.

התעלמות מצדו של הרופא המטפל מגורמי סיכון כמו יתר לחץ דם, רמות גבוהות של סוכר ושומנים בדם, רקע קודם של אירועים מוחיים וגורמי סיכון נוספים, עלולה להביא לכך שהמטופל לא יקבל טיפול נדרש שיכול להפחית את הסיכון להתרחשות של שבץ מוחי.

רשלנות רפואית באירוע מוחי יכולה, כאמור, להתקיים גם עקב התעלמות של הרופא מתסמינים קליניים אשר אמורים לעורר חשד שהמטופל שבפניו עובר אירוע מוחי.

רשלנות רפואית איחור באבחון אירוע מוח: בזמן שבץ מוחי, כל דקה חשובה. איחור בלתי סביר באבחנה של שבץ מוחי, גורם לעיכוב מיותר ורשלני במתן הטיפול הרפואי למטופל. עיכוב כזה יכול לגרום לנזקים חמורים למטופל ובגינם הוא יהא זכאי לפיצויים במסגרת תביעת רשלנות רפואית.

לייעוץ והערכת סיכויי התביעה

מי יכול להגיש תביעת רשלנות רפואית בשבץ מוחי?

רשלנות רפואית אירוע מוחי: כל מטופל שנגרם לו נזק יכול, בליווי עורך דין לרשלנות רפואית, להגיש תביעה. כאשר המטופל קטין, הוריו זכאים להגיש בשמו תביעת רשלנות רפואית בילדים. כאשר המטופל נפטר כתוצאה מרשלנות רפואית, יורשיו יכולים להגיש בשמו את התביעה. חשוב לדעת שמשך זמן הטיפול בתביעה יכולה לארוך זמן רב ממועד הגשתה ועד לסיומה באמצעות פשרה או פסק דין. כמו-כן חשוב לדעת שיש חובה לצרף חוות דעת מומחה רפואי לכתב התביעה.

פיצוי כספי: רשלנות רפואית באירוע מוחי

עו”ד ערן שפילינגר עוסק בתחום דיני נזיקין ובתביעות רשלנות רפואית. כשמאחוריו שנים ארוכות של ניסיון בניהול תביעות רשלנות רפואית כעורך דין המייצג בתי חולים מטעם ההגנה, כיום עו”ד שפילינגר מייצג את המטופלים שנפגעו מרשלנות רפואית. הייצוג ניתן מידי עו”ד שפילינגר באופן אישי, לכל אורך הטיפול בתיק, מ-א’ ועד ת’.

אם אתם או יקיריכם סובלים מנזקים עקב רשלנות רפואית בטיפול באירוע מוחי, אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר או להשאיר לנו פרטים באתר זה, ועו”ד שפילינגר יחזור אליכם לשיחת ייעוץ והכוונה, בהקדם האפשרי.

תוכן עניינים

Picture of אודות עו"ד ערן שפילינגר

אודות עו"ד ערן שפילינגר

עו"ד ערן שפילינגר, מייצג נפגעי תאונות ונפגעי רשלנות רפואית בתביעות פיצויים נגד חברות ביטוח ונגד מוסדות רפואיים. משרד עו"ד שפילינגר מוכר כמשרד עורכי דין בולט בתחומי הנזיקין והרשלנות הרפואית.

קראו עוד >>
דילוג לתוכן