לוגו שפילינגר משרד עו"ד

מה ההגדרה של תאונת דרכים?

רכב פגוע ממחיש את ההגדרה של תאונת דרכים

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, הידוע בראשי התיבות פלת”ד, מגדיר מהי תאונת דרכים וכיצד יש לטפל בתביעה לפיצויים מחברת הביטוח. נסקור כאן בקצרה כמה עובדות על תאונות דרכים, על מנת לסייע לכם להבין מה ההגדרה של תאונת דרכים.

הגדרה של תאונת דרכים

לפי החוק, תאונת דרכים היא אירוע בו נגרם לאדם נזק גוף, עקב שימוש בכלי רכב מנועי למטרת תחבורה. מדובר בהגדרה יחסית דומה להגדרה של תאונות דרכים בעולם.

אם כן, אנו רואים שההגדרה של תאונת דרכים מורכבת מארבעה מונחים חשובים שחוק הפלת”ד מתייחס אליהם:

  1. נזק גוף: מוות, פגיעה גופנית או פגיעה נפשית נחשבים לנזק גוף.
  2. כלי רכב מנועי: רכב אשר נע באמצעות כוח מכאני על פני היבשה. אופנוע, מכונית, אוטובוס, טרקטור, מלגזה ואפילו רכבת, נחשבים לרכבים מנועיים. אופניים חשמליים וקורקינטים חשמליים, נחשבו ל”שנויים במחלוקת” אולם בית המשפט העליון קבע שהם אינם נחשבים ל”כלי רכב מנועי”. נדון בנושא זה במאמר נפרד.
  3. שימוש: המונח “שימוש” מרחיב את המושג “תאונת דרכים” כפי שהציבור מכיר אותו. שימוש יכול להיות כניסה לרכב לצורך נסיעה, יציאה מרכב חונה, דחיפה של הרכב כשהוא לא מונע, תיקון באמצע הדרך כמו החלפת גלגל או מילוי נוזל קירור וכן שימושים אחרים, כל אלו עשויים להיחשב לשימוש ברכב שמקנה פיצויים מחברת הביטוח במקרה של תאונה.
  4. מטרת תחבורה: השימוש ברכב צריך להיעשות במסגרת נסיעה, הכנה לנסיעה או בסיום הנסיעה.

לדוגמה, נהג משאית השאיר בתא הכפפות קופסת סיגריות. הוא עלה למשאית כדי לקחת את קופסת הסיגריות וכשירד מהמשאית, הוא נפל ונפצע.בית המשפט פסק שהיציאה מהמשאית מהווה שימוש ברכב, אבל לא למטרת תחבורה ולכן התביעה נדחתה.

לעומתו, נהגת שערכה קניות בסופר נסעה חזרה לביתה, חנתה את הרכב והוציאה את שקיות המצרכים מתא המטען. בנסיבות אלו, דלת תא המטען על נטרקה על כף היד שלה וגרמה לה לחבלה קשה. בית המשפט קבע שעד שהנהגת לא סיימה להוציא את השקיות מתא המטען, הנסיעה לא הגיעה לסיומה ולכן היא זכאית לפיצויים מחברת הביטוח.

לאחרונה, בית המשפט העליון התייחס להגדרה של “יציאה מהרכב” וקבע שמי שיצא מפתח הרכב ונעמד יציב מחוץ לרכב, השלים את היציאה מהרכב.

החוק קובע חריגים מסוימים ל”שימוש למטרת תחבורה”. לדוגמה, טעינה ופריקה של מטען ממשאית, אינן נחשבות לשימוש למטרת תחבורה.

 

מדוע חשוב להכיר את ההגדרה של תאונת דרכים?

המושג תאונת דרכים, נתפס בעיני רבים למקרה של התנגשות בין כלי רכב, או דריסה של הולך רגל. חלק ניכר מהציבור אינו מודע לכך שקיים מגוון גדול של סוגי תאונות דרכים בישראל. לכן, אנו נתקלים במקרים לא מעטים בהם נפגעי תאונות דרכים לא היו מודעים לכך שהתאונה שלהם נחשבת ל”תאונת דרכים”, ושהם זכאים לפיצויים על נזקי הגוף שנגרמו להם, מביטוח החובה של הרכב.

כך, לדוגמה, לקוחה אותה ייצגנו ספגה חבלת ראש בזמן שניסתה להיכנס לרכב: עקב משב רוח חזק, דלת הרכב נטרקה בחוזקה ופגעה בלקוחה בצד הראש. כתוצאה מהפגיעה, נגרמה ללקוחה חבלה במפרק הלסת (TMJ), מגבלה קלה בטווח תנועת הצוואר וכאבי ראש כרוניים.

אותה לקוחה לא תיארה לעצמה שמדובר בתאונת דרכים בדרך לעבודה. במקרה, במשרד עורכי הדין המטפל בייעוץ משפטי למקום עבודתה של הלקוחה, שמעו על התאונה והפנו את הלקוחה למשרדנו. הטיפול במקרה זה הסתיים בקביעת נכויות בשיעור משוקלל של 31% ובתגמולים בסך קרוב לחצי מיליון ש”ח.

אם נפגעתם בתאונה שמעורב בה כלי רכב, ונגרם לכם נזק גופני משמעותי, רצוי מאוד שתפנו לעורך דין העוסק בתאונות דרכים. שיחת ייעוץ בעניין זה איננה כרוכה בתשלום.

חשוב לדעת שחוק הפלת”ד מגביל את שכר הטרחה של עורכי הדין בטיפול בתביעת פיצויים על נזקי גוף עקב תאונת דרכים.לפי הוראות החוק, שכר טרחת עורך הדין נגזר מההצלחה בטיפול בתיק. כלומר, שכר הטרחה לעורך הדין מוגבל באחוז מסוים מתוך הפיצוי שיצליח להשיג עבור הלקוח בתביעה, ובהתאם לשלב בטיפול בתיק בו התביעה הסתיימה (במכתב דרישה, בהסדר פשרה או בפסק דין).

תוכן עניינים

Picture of אודות עו"ד ערן שפילינגר

אודות עו"ד ערן שפילינגר

עו"ד ערן שפילינגר, מייצג נפגעי תאונות ונפגעי רשלנות רפואית בתביעות פיצויים נגד חברות ביטוח ונגד מוסדות רפואיים. משרד עו"ד שפילינגר מוכר כמשרד עורכי דין בולט בתחומי הנזיקין והרשלנות הרפואית.

קראו עוד >>
ערן שפילינגר עורך דין
לייעוץ מהיר מעורך דין
דילוג לתוכן