לוגו שפילינגר משרד עו"ד

כאב גב אחרי תאונה

כאב גב אחרי תאונה

אי אפשר להתכונן לתאונת דרכים. גם כשמדובר בתאונת דרכים קלה יחסית, היא תמיד מפתיעה ומבהילה. התגובה המיידית של רבים מאיתנו היא לבדוק אם מישהו נפצע וזקוק לטיפול רפואי דחוף. לאחר שהבלבול הראשוני חולף ואנו מעכלים את מה שאירע, אנו עלולים לשים לב לכאבים שונים. כאבים אחרי תאונת דרכים עלולים להעיד על פגיעות גופניות שעתידות ללוות אותנו לאורך תקופה. במאמר זה נתמקד בפגיעה נפוצה: כאב גב אחרי תאונה.

מאפיינים וגורמים של כאב גב אחרי תאונה

מדי יום, אנשים נפגעים בתאונות שונות. בין אם זו תאונת דרכים, תאונת עבודה, נפילה בבית או במרחב הציבורי, תאונת ספורט או כל אירוע תאונה אחר. במאמר זה נתמקד במקרים של כאב גב אחרי תאונת דרכים.

תאונת דרכים היא אירוע פתאומי והעובדה שתמיד (תמיד!) התאונה תתפוס אותנו בהפתעה היא משמעותית: הגוף עובר טלטלה מהירה וחזקה כשהוא רפוי, נינוח ולא מוכן לזעזוע כזה. כך, גם במקרים של תאונות דרכים קלות, עלולים להיגרם נזקים גופניים שאינם נראים לעין. מסיבה זו, הדבר החשוב ביותר לעשות לאחר תאונת דרכים הוא לגשת להיבדק על ידי רופא.

נפגעים שונים עלולים לספוג פגיעות שונות ומגוונות, ולפתח סימפטומים שונים כתוצאה מאותן פגיעות. ישנם מקרים בהם יופיע מייד כאב גב אחרי תאונה, אולם במקרים אחרים כאבים עלולים להתפתח מספר שעות ואפילו מספר ימים לאחר התאונה. אלו יכולים להיות כאבי גב תחתון קלים שחולפים לאחר תקופה קצרה, או כאבים חמורים יותר שאינם ממהרים לחלוף. הכאב עלול להקרין לגפיים התחתונות ולהשפיע על התפקוד בעבודה ואפילו על התפקוד היום-יומי.

הכאבים יכולים להתבטא בתחושות שונות: כאב של שריר תפוס, כאב עמום או כאב חד, תחושת שריפה, תחושת דקירה, תחושה של זרמים חשמליים וכאבים מסוגים אחרים. עוצמת הכאב, כאמור, משתנה מאוד בין מקרה למקרה ונעה בין כאבים קלים ועד לכאבים עזים שגורמים לקושי לכופף את הגב, ליישר אותו או לנוע בחופשיות. כאבי הגב עלולים להתפשט גם אל מעבר לגב עצמו: עלולה להיות הקרנה של הכאב לאגן, לעכוז או לאזורים שונים בגפיים התחתונות – ירך, אזור הברך, הקרסול והרגל. ההקרנה יכולה להיות דו צדדית (אל שתי הרגליים) או חד-צדדית.

ניתן לסווג את כאב הגב בדרכים שונות. לדוגמה, לפי משך הזמן שהכאב מופיע: כאב אקוטי נמשך עד 6 שבועות, כאב תת-כרוני הוא כאב שמופיע במשך 6 עד 12 שבועות, וכאב כרוני הוא כאב שלא חולף לאחר תקופה של מעל 12 שבועות.

לייעוץ והערכת סיכויי התביעה

נזקים שעלולים להיגרם לגב בתאונת דרכים

נפגע תאונת דרכים עלול לסבול מכאבים עקב פציעות אורגניות שונות ומגוונות מאוד. ראו לדוגמה מאמרים בעניין כאבי צוואר וצליפת שוט, כאבים בכתף לאחר תאונה וכאבים בברך לאחר תאונת דרכים. מניסיוננו, כאב גב אחרי תאונה הנו בגדר תלונה נפוצה מאוד. קצרה היריעה מלתאר את כל הסוגים השונים של פציעות אורתופדיות, נוירולוגיות ופגיעות אחרות שיכולות להיגרם לגב. נתייחס רק למספר דוגמאות בודדות של פגיעות גב נפוצות.

  • בלט דיסק / פריצת דיסק: עמוד השדרה שלנו מורכב מחוליות רבות, בתוכן עובר חוט השדרה. בכל חוליה ישנם, בין היתר, נקבים (פורמינות) מהם מוציא חוט השדרה שורשי עצב  השולחים עצבים לאיברי הגוף השונים, באופן שדומה לעץ הצומח מהשורש, ובהמשך מתפצל לענפים.חוליות עמוד השדרה, מופרדות על ידי סחוסים שנקראים “דיסקים”. פגיעות בחומרות שונות במעטפת של דיסק שמפריד בין שתי חוליות, יכולות לגרום לבליטה של חלק מהמעטפת החוצה אל מעבר למקומה הטבעי, ואף לפריצה של המעטפת וזליגה של החומר הנוזלי שבתוך הדיסק. מצבים כאלו עלולים, בחלק מהמקרים, לגרום להיצרות של תעלת השדרה, ללחץ על חוט השדרה או על שורשי עצב או להפרעות אחרות, שמובילות לכאב גב אחרי תאונה, להקרנה של הכאב לאזור בגוף שמעוצבב על ידי שורש העצב שבלט הדיסק מפעיל עליו לחץ, ולתופעות נוספות כמו מגבלה בטווח התנועה.
  • שברים בעמוד השידרה: מצב בו נגרם שבר בחוליה מחוליות עמוד השדרה. שבר כזה גורם ברוב המקרים לכאב גב.
  • מתיחה של שרירים ורצועות: מתיחה של שרירים ושל רצועות המייצבות את עמוד השדרה עלולה לגרום לדלקת מקומית ואף לקרעים ברצועות או בשרירים.
  • תסמונת זנב הסוס: תסמונת נוירולוגית קשה שנגרמת עקב לחץ על צומת עצבים מורכבת בתחתית חוט השדרה. תסמונת זו גורמת לסימנים שונים, הכוללים כאב גב תחתון, ירידה בתחושה במפשעות ובחלק הפנימי של הירכיים, ירידה בתפקוד איבר המין ופגיעה בשליטה בסוגרים.

תאונת דרכים עם כאבי גב: פיצויים

בריאותכם היא הדבר החשוב ביותר. אם אתם מתמודדים עם כאב גב אחרי תאונה, חשוב מאוד שתקפידו לדווח לרופא שלכם על מצבכם ותקפידו למלא אחר הוראותיו ולפנות לבדיקות ולטיפולים שהרופא ממליץ לכם לבצע. אין שום צורך שעורך דין ינחה אתכם מה להגיד לרופא אחרי תאונה. עליכם לדווח לרופא על מצבכם האותנטי כדי לקבל טיפול רפואי מיטבי.

כעורכי דין, אנחנו לא מעורבים בטיפול הרפואי ולא נותנים ייעוץ בתחום זה. תפקידנו הוא לדאוג שתזכו לפיצויים כספיים מלאים בגין נזקי הגוף שנגרמו לכם בתאונה. לכן, אנו מקפידים לעקוב אחר הבירור הרפואי שאתם עוברים, בשאיפה שתעברו בירור רפואי מקיף, זאת לצורך תיעוד של הנזק שנגרם לכם. זכרו, התיעוד הרפואי הוא התשתית הראייתית שלנו להוכחת הנזקים שנגרמו לכם. לכן נדרש לנו תיעוד רפואי הולם ואובייקטיבי של הנזקים שנותרו בגופכם עקב התאונה. לכן, המלצתנו הגורפת למי שסובל מכאבי גב לאחר תאונה, היא:

  • גשו להיבדק: עברתם תאונת דרכים? גשו לרופא כדי להיבדק. גם אם הכאב לא מופיע מייד, חשוב שתדווחו לרופא שנפגעתם בתאונה ושתעברו בדיקות רפואיות ראשוניות לכל הפחות.
  • שתפו פעולה עם הרופא המטפל: הקדישו את הזמן והמאמצים הדרושים לביצוע הוראות הרופא. בצעו את כל הבדיקות שהוא מפנה אתכם לבצע, וחזרו למעקב רפואי בהתאם להנחיות שתקבלו.
  • שמרו על כל המסמכים הרפואיים: הקפידו לבקש ולשמור את התיעוד הרפואי של כל אשפוז, ביקור אצל רופא, את ההפניות השונות שתקבלו, את המרשמים לתרופות, את הפיענוחים והממצאים של הבדיקות השונות ואת הבדיקות עצמן (לדוגמה, תמונות שהודפסו בבדיקת אולטרסאונד, דיסקים עם צילומי רנטגן / CT / MRI ובדיקות אחרות).
  • שמרו קבלות על הוצאות רפואיות: הקפידו לשמור קבלות על רכישת תרופות, אביזרים אורתופדיים, טיפולים פרא-רפואיים וטיפולי רפואה משלימה וכל קבלה על תשלום עבור שירות רפואי שתקבלו.
  • התייעצו עם עורך דין בהקדם: הקפידו לפנות לעורך דין שתחום עיסוקו המובהק הוא דיני נזיקין ותאונות דרכים. אנו נדע ללוות אתכם כבר מתחילת הדרך, ולמנוע טעויות שונות כדוגמת פניה עצמאית ומוקדמת מדי למוסד לביטוח לאומי, הסכמה לפיצוי נמוך מחברת הביטוח לפני שמיציתם את הבירור הרפואי, וטעויות נפוצות אחרות.
גובה הפיצוי משתנה מאדם לאדם, בהתאם לחומרת הפגיעה, להשפעתה על כושר העבודה ולנתונים אישיים נוספים. יש לבדוק אם אתם זכאים לתגמולים מהמוסד לביטוח לאומי, מביטוח החובה של הרכב וכן מפוליסות ביטוח שברשותכם, כמו פוליסת אובדן כושר עבודה או פוליסת תאונות אישיות.
בתנאים מסוימים כן. בין מדובר ברופא מטעם בית המשפט או בוועדה רפואית במוסד לביטוח לאומי, במידה ויש התאמה בין תלונותיכם על כאבים ומגבלת תנועה, לבין ממצאים אוביקטיביים כמו בדיקות הדמיה של הגב ובדיקת EMG, יכול להיות שייקבעו לכם אחוזי נכות. אחוזי הנכות מהווים נתון בסיסי לצורך קביעת גובה הפיצוי הכספי המגיע לכם.

תוכן עניינים

Picture of אודות עו"ד ערן שפילינגר

אודות עו"ד ערן שפילינגר

עו"ד ערן שפילינגר, מייצג נפגעי תאונות ונפגעי רשלנות רפואית בתביעות פיצויים נגד חברות ביטוח ונגד מוסדות רפואיים. משרד עו"ד שפילינגר מוכר כמשרד עורכי דין בולט בתחומי הנזיקין והרשלנות הרפואית.

קראו עוד >>
דילוג לתוכן