לוגו שפילינגר משרד עורכי דין
לשיחת ייעוץ ללא התחייבות :

073-3678500‬

תאונות במהלך העבודה

פגיעה בעבודה בישראל, הידועה גם בשם תאונת עבודה, מזכה את נפגע העבודה בשלל זכויות כספיות מהמוסד לביטוח לאומי, מהמעסיק ומחברות ביטוח. כדי לקבל פיצויים ותגמולים כאלו, יש להגיש תביעות רלוונטיות כנגד נתבעים שונים. ניהול נכון של תביעות על תאונות במהלך העבודה, על ידי משרד עורכי דין מיומן ומקצועי, יאפשר לנפגע לקבל את הפיצויים המגיעים לו בלי להסתבך בבירוקרטיה רבה.

 

מהן תאונות במהלך העבודה?

פגיעה בעבודה מוגדרת בחוק ביטוח לאומי כפגיעה גופנית שנגרמה לעובד עקב העבודה, וברוב המקרים היא מזכה את העובד שנפגע בזכויות מסוימות מהמוסד לביטוח לאומי. ההגדרה של פגיעה בעבודה לפי החוק והפסיקה בבתי המשפט הינה די רחבה, וכוללת סוגים שונים של פגיעות – תאונות עבודה, מחלות מקצוע וסוגים מסוימים של שחיקה גופנית עקב עומס פיזי בעבודה (מיקרוטראומה).

 

תאונה בעבודה

תאונת עבודה היא פגיעה שנגרמה עקב אירוע תאונה במהלך העבודה. מדובר במקרים הקלאסיים והמובנים מאליהם בכל הנוגע לתאונות עבודה: נפילה מגובה, פגיעה מכלי עבודה כמו מסור או מקדחה, התחשמלות, פגיעה מחפץ כבד שנפל על העובד, פריצת דיסק עקב הרמת משקל כבד בעבודה ואפילו תאונה שקרתה במסגרת עבודה משרדית, כגון פציעה שנגרמה במשרד או נפילה ברחוב בדרך ללקוח או ליעד אחר. גם תאונת דרכים שאירעה לעובד במהלך העבודה, תיחשב לתאונת עבודה. חשוב להדגיש שתאונת העבודה תעמוד בקריטריונים של פגיעה בעבודה, אם היא אכן קשורה לעבודה. לצורך העניין, גם תאונות עבודה שקרו בזמן פעילות חברתית מטעם העבודה, כמו טיול או פעילות גיבוש אחרת מטעם העבודה, נחשבות תאונות במהלך העבודה.

 

מחלת מקצוע

סוג אחר של פגיעות בעבודה, שאינן תאונות במהלך העבודה, הוא מחלת מקצוע.

חוק הביטוח הלאומי מכיר ברשימה מפורטת של מחלות בהן ניתן להכיר כמחלות מקצוע. לדוגמה, מחלות שהתפתחו כתוצאה מחשיפה לחומרים מסוימים, ירידה בשמיעה עקב עבודה ממושכת בסביבה רועשת, מחלות של הגידים, השרירים, כלי הדם או עצבים עקב עבודה ממושכרת עם כלי עבודה רוטטים (כמו פטישון או קונגו) ופגיעות אחרות, יכולות להיחשב לפגיעה בעבודה על דרך של מחלת מקצוע.

 

מיקרוטראומה

הסוג השלישי של פגיעות בעבודה שאינו עקב תאונות במהלך העבודה, נקרא “מיקרוטראומה“. בתי המשפט הכירו בכך שעובד יכול לסבול מנזק גופני, אשר מתבטא בשחיקה ממקומית של איבר בגוף עקב תנועות חוזרות ונשנות אשר גורמות לנזק מצטבר. בניגוד לדעה הרווחת בציבור, לא מדובר בכאבים שנותרים אחרי שנים רבות של עבודה פיזית קשה. כדי להוכיח שאדם סובל מפגיעה בעבודה מסוג מיקרוטראומה, עליו להוכיח שמדובר בשחיקה שנוצרה עקב פעולה ספציפית, חוזרת ונשנית, אותה הוא נאלץ לבצע במסגרת עבודתו.

דוגמה לכך היא טבח שבמשך מספר שנים היה מקלף ירקות באמצעות קולפן. לאורך תקופה זו הוא ביצע תנועה מונוטונית, חוזרת ונשנית של שימוש בקולפן וחזר עליה מאות אם לא אלפי חזרות. אם יוכח שנגרמה לטבח זה פגיעה מסוימת ביד, אותה ניתן לייחס לשחיקה כתוצאה מאותה תנועה חוזרת, הפגיעה תוכר כפגיעה בעבודה עקב מיקרוטראומה. לעומת זאת, כאבי כתפיים וצוואר מהם סובל אותו טבח עקב עבודה פיזית מאומצת, לא יוכרו כמיקרוטראומה. סביר להניח שמדובר בפגיעות של שחיקה מוגברת, שנגרמו עקב עומס פיזי בעבודה הכוללת נשיאת משקל כבד, תנועות נמרצות כגון לישת בצק, ערבוב, חיתוך בסכין וכן הלאה. שחיקה כללית כזו איננה עומדת בקריטריונים של מיקרוטראומה.

כמובן שתביעות על נזק מתמשך מעין אלו יהיו מורכבות יותר מאשר תביעת תאונת עבודה קלאסית כפי שהצגנו לעיל. בתביעות על מחלת מקצוע ועל מיקרוטראומה, מאתגר יותר להוכיח את הקשר הסיבתי בין עבודתו של העובד לבין הנזק שנגרם לו. הנתבעים, הלא הם המוסד לביטוח לאומי והמעסיק, ינסו לשלול את הקשר הסיבתי ולטעון כי לא הוכח במידה מספקת כי הגורם לפגיעה הוא אכן עבודתו של העובד. ככל שתבחרו בעורך דין תאונת עבודה מיומן ומקצועי, יגברו הסיכויים לקבל פיצוי על פגיעתכם בעבודה גם אם הדבר יארך זמן ויצריך התדיינות בבית הדין לעבודה או בבית המשפט.

 

תאונה מחוץ למקום העבודה

תאונת עבודה יכולה להתרחש לא רק במקום העבודה, אלא גם בדרכו של העובד מביתו אל העבודה או בחזרה מהעבודה הביתה. כמו כן, עובדים עלולים להיפגע בתאונות במהלך העבודה אשר התרחשו מחוץ למקום העבודה ולא בדרך אל העבודה או חזרה ממנה, כאשר העובד נדרש לבצע משימה מחוץ למקום העבודה.

לדוגמה, כאשר עובד נופל במדרגות ברחוב בדרך לעבודה או נפגע בתאונת דרכים בדרך הביתה מהעבודה, ביטוח לאומי עשוי להכיר בתאונה כפגיעה בעבודה. מלבד זאת, כאמור, תאונת עבודה יכולה להתרחש גם מחוץ לעבודה כאשר העובד מצוי בשליחות מטעם העבודה. למשל, כאשר עובדת נשלחת לכנס במלון באילת ובמלון היא מחליקה עקב שלולית במסדרון, ניתן להכיר, בעזרת עבודה משפטית נכונה של עורך דין תאונות עבודה, בתאונה כפגיעה בעבודה אשר תזכה את העובדת בזכויות הרלוונטיות מביטוח לאומי.

בדומה, עובד אשר נשלח לסופר לרכוש מוצרים עבור המשרד ובסופר הוא נפצע בנסיבות כאלו ואחרות, יכול להגיש תביעה להכרה בתאונת עבודה ורצוי שיעשה זאת באמצעות עורך דין מתאים. עורך הדין יפעל באופן מקצועי להביא להכרה של ביטוח לאומי בתאונה כתאונת עבודה, על מנת שהעובד יהא זכאי לתגמולים כספיים. גם אם העובד שהיה בדרכו אל אותה מכולת, נסע אליה ברכב ובדרכו לשם נפגע בתאונת דרכים, יוכר כנפגע תאונת עבודה. גם במקרים אלו, תוך עבודה משפטית נכונה, ניתן להשיג הכרה בפגיעה בעבודה ולזכות בפיצויים על תאונת עבודה.

 

תאונת עבודה – את מי תובעים?

יש לשים לב מי הם הנתבעים בכל תביעת תאונת עבודה. כאן, קיים הבדל חשוב בין תביעות תאונות העבודה השונות. נפתח בתביעות תאונות העבודה הקלאסיות, בהן התאונה מתרחשת בתוך מקום העבודה.

בתביעות תאונת עבודה בגין תאונות שהתרחשו בתוך מקום העבודה הנתבעים יהיו, בדרך כלל, שלושה. ראשית, ניתן יהיה לתבוע את המוסד לביטוח לאומי. שנית, המעביד וחברת הביטוח שלו יהיו אף הם כתובת לתביעת הנזיקין. לבסוף, גם חברת הביטוח שלכם תהיה נתבעת בתביעת תאונת עבודה זו.

 

ביטוח לאומי

הגוף הראשון אשר נגיש נגדו תביעה במסגרת תביעת תאונת עבודה הוא המוסד לביטוח לאומי.

הביטוח הלאומי מעניק לנפגע תאונת עבודה דמי פגיעה בגין הימים אשר נאלץ להפסיד מעבודתו בעקבות התאונה. תקרת הפיצוי היא החזר שכר של עד 90 ימים. עובד שנעדר, למשל, במשך 20 ימים מעבודתו לחופשת מחלה בעקבות התאונה, יקבל דמי פגיעה רק למשך אותם 20 ימים.  מנגד, עובד אשר נעדר מעבודתו בעקבות התאונה למשך תקופה של מעל 90 ימים, יזכה לדמי פגיעה בגין 90 ימים בלבד שכן זו התקופה המקסימלית הקבועה בחוק לתשלום דמי פגיעה. עם זאת, מדובר עדיין בפיצוי משמעותי וכדאי עבור העובד.

כמובן, דמי הפגיעה אינם סוף הסיפור בתביעת תאונת עבודה נגד הביטוח הלאומי. לאחר מיצוי דמי הפגיעה, ובמידה ונשאר נזק גופני משמעותי, תוכלו להגיש באמצעות עורך הדין שלכם תביעה לקביעת דרגת נכות בעקבות התאונה. במידה ותיקבע לכם נכות מעל 9% ועד 19%, המוסד לביטוח לאומי ישלם לכם מענק נכות.

הכרה באחוזי נכות גבוהים יותר (מעל 19%) תוביל לזכאות לקצבת נכות שתשולם לכם מהביטוח הלאומי מידי חודש בחודשו.

 

תביעה לביטוח של המעביד       

גם את המעביד שלכם תוכלו לתבוע במסגרת תביעת תאונת עבודה על תאונה שהתרחשה בתוך מקום העבודה. מעביד אחראי, שדואג לעובדיו, דואג להחזיק בביטוח שנקרא “חבות מעבידים”. כך, ככל שהעובד ייפגע בתאונת עבודה במקום העבודה, תשלום הפיצויים לא ייצא מכיסו של המעביד אלא מכיסה של חברת הביטוח.

הודות לכך שחברת הביטוח היא המשלמת ולא המעביד עצמו, נחסך מהעובד אי-נעימות הכרוך בהגשת תביעת נזיקין שכזו. המעביד מודע לכך שתאונות יכולות לקרות, ובדיוק לשם כך הוא מחזיק בפוליסת ביטוח אשר תגן עליו ועל העובד במקרים אלו.

 

ביטוח אישי

ככל שאתם מחזיקים בפוליסה רלוונטית כמו פוליסת תאונות אישיות, פוליסת אובדן כושר עבודה, פוליסת נכות מתאונה וכדומה, אנו נגיש עבורכם תביעה גם לחברת הביטוח. חשוב לדעת שגם אם אין ברשותכם פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה, אך המעביד מפריש עבורכם תשלום לקרן פנסיה באופן מסודר, תוכלו להגיש תביעת אובדן כושר עבודה לקרן הפנסיה, אשר נקראת תביעה לפנסיית נכות.

 

נתבעים נוספים

אולם בתביעות תאונת עבודה המוגשות בגין תאונות אשר קרו מחוץ למקום עבודה, נגיש תביעה כנגד ביטוח לאומי וגם נגד חברת הביטוח או קרן הפנסיה שלכם. עם זאת, במקרים כאלו לפעמים אין סיבה להגיש תביעה נגד המעסיק. במקום המעסיק, נשקול להגיש תביעה נגד המזיק הספציפי אשר גרם להתרחשות התאונה. כך, למשל, אצל עובד שנפל ונפצע עקב בור במדרכה בדרך אל העבודה, אנו נבחן את האפשרות להגיש תביעה נגד הרשות העירונית אשר אחראית הייתה לסתום את הבור או לחסום את הגישה אליו. במקרים של תאונות דרכים, נוכל להגיש תביעה לביטוח החובה של הרכב.

יש לזכור, כמובן, כי כל מקרה ופרטיו שלו וכל תביעה על תאונות במהלך העבודה והמאפיינים הייחודיים לה. הגישו את התביעה באמצעות עורך דין תאונת עבודה מומחה והוא כבר ידע כיצד לנהל את כל התביעות הרלוונטיות.

 

באיזה משרד עורכי דין לבחור לתביעת תאונת עבודה?

האם הייתם פונים לרופא עיניים עקב כאבים בברך? בוודאי שלא.

באותה מידה, לצורך טיפול בתביעות השונות בהקשר של תאונות במהלך העבודה, חשוב לפנות לעורך דין העוסק בדיני נזיקין וביטוח לאומי. רק עורך דין שזהו תחום התמחותו, ידע להכיר את כל הזכויות המגיעות לכם, לא יפסח על אף גורם רלוונטי שצריך לשלם לכם תגמולים כספיים, ולא יסתפק בפחות מהסכומים שעורך הדין יודע שמגיעים לכם.

משרד עו”ד שפילינגר מקפיד על יצירת הרמוניה בין התביעות לגופים השונים, כך שכל תביעה תשרת את חברתה ולא, חלילה, תפגע בה. להרמוניה זו תפקיד קריטי בהצלחת התביעות, שכן הן מוגשות אמנם למוסדות שונים, אך מדובר למעשה במארג תביעות אחד. ניתן לפנות אלינו או להשאיר פרטי התקשרות כאן באתר, כדי שנוכל להעריך את סיכויי תביעתכם.

 

נפילה מגובה בעבודה
תאונות עבודה הן רעה חולה בחברה הישראלית. מדי שבוע התקשורת מדווחת על עובד נוסף שמצא את מותו או נפצע קשה בתאונת עבודה, ובנוסף להם עשרות...
ערן שפילינגר עורך דין

לייעוץ מהיר מעורך דין

תוכן עניינים
תאונות במהלך העבודה, תאונה בעבודה
דילוג לתוכן