לוגו שפילינגר משרד עורכי דין
לשיחת ייעוץ ללא התחייבות :

073-3678500‬

תאונות בדרך לעבודה

תאונה בדרך לעבודה הינה תאונת עבודה לכל דבר ועניין. מתוקף היותה של התאונה תאונת עבודה, עובד אשר נפגע בתאונה בדרך לעבודה עשוי להיות זכאי לשלל פיצויים ממספר גורמים בגין התאונה שחווה. עם זאת, כדי באמת לזכות בתביעת פיצויים בגין תאונת עבודה בדרך לעבודה, יש להוכיח את טענותיכם המשפטיות והעובדתיות ברמה הגבוהה ביותר. לשם כך, עליכם לפנות למשרדי עורכי הדין הטובים בתחום.

 

מהי תאונת עבודה

לפני שנצלול אל עולם התוכן של תאונות עבודה אשר מתרחשות בדרך לעבודה, יש להקדים כמה מילים על תאונות עבודה ככלל, מה היא תאונת עבודה, כיצד מוגדרת פגיעה בעבודה ואילו זכויות צומחות למי שנפגע בתאונת עבודה. רק לאחר הבנת נושא הפגיעה בעבודה באופן כללי, נוכל להעמיק בתאונה בדרך לעבודה או בכלל בתאונה מחוץ לעבודה, אשר יכולה להוביל אף היא לתביעת תאונת עבודה.

תאונת עבודה, או פגיעה בעבודה, היא מונח הלקוח מחוק הביטוח הלאומי. למעשה, עובד אשר נפגע בתאונה הקשורה לביצוע עבודתו, עשוי להיות זכאי לפיצויים והטבות שונות מהמוסד לביטוח לאומי, בהתאם לחומרת הפגיעה. אשר על כן, כבר בשלב זה נכון לומר כי כאשר אדם נפגע פגיעה משמעותית מתאונת עבודה, מומלץ שיפנה אל עורך דין שמתמחה בתביעות נזיקין הכוללות תביעות תאונות עבודה וגם בטיפול בתביעות מול הביטוח הלאומי.

פגיעות בעבודה יכולות להיות, במובן הפשוט ביותר, תאונות שהתרחשו במהלך העבודה. עובד שנפל מסולם, למשל. אולם מלבד תאונות עבודה, פגיעה בעבודה יכולה להיגרם גם ממחלת מקצוע או כתוצאה משחיקה מקומית עקב תנועות חזרתיות לתקופה ממושכת (מיקרוטראומה).

אם כן, ההגדרה של חוק הביטוח הלאומי לפגיעה בעבודה, כוללת שלל פגיעות אשר קרו לעובד במהלך עבודתו, אך רבים לא יודעים שפגיעה בעבודה מוכרת גם במקרה של תאונ בדרך למקום עבודה, בדרך חזרה הביתה ממקום העבודה או במסגרת שליחות או פעילות מטעם העבודה.

 

תאונות בדרך לעבודה

עובד אשר נפגע בתאונה בדרך לעבודה או בשובו הביתה מהעבודה, נחשב גם הוא לנפגע עבודה. גם אם מדובר בתאונת דרכים בדרך לעבודה – התאונה עשויה להיות מוכרת כפגיעה בעבודה.

עובדה זו מזכה את העובד בזכויות מסוימות מהמוסד לביטוח הלאומי, כקבוע בחוק. הרמה הבסיסית ביותר של תגמולים אשר יעניק המוסד לביטוח לאומי לעובד שנפגע בתאונה בדרך לעבודה, היא “דמי פגיעה” בגין ימי העבודה שהעובד הפסיד בעקבות התאונה עקב חופשת מחלה, עד ל90 ימי מחלה רצופים.

מעבר לדמי פגיעה בגין חופשת המחלה, במקרים המתאימים תוגש תביעה לקביעת אחוזי נכות לביטוח הלאומי. במקרים כאלו, אנו נפעל כדי להוכיח שהתאונה גרמה לעובד לנכות אשר בגינה הוא זכאי לאחוזי נכות.

אחוזי נכות נמוכים יחסית יזכו את נפגע תאונת העבודה בדרך לעבודה במענק כספי חד פעמי מהביטוח הלאומי בסכום שייקבע כפונקציה של אחוזי הנכות וגובה השכר. במקרים בהם הנכות משמעותית יותר, מעל 19% נכות, תשולם לעובד קצבת נכות חודשית מהמוסד לביטוח לאומי. כך, תאונה בדרך לעבודה תזכה את העובד בפיצויים ניכרים מהביטוח הלאומי.

 

תביעות נוספות

תאונה בדרך לעבודה מאפשרת לעובד להגיש תביעות נוספות מלבד תביעת תאונת עבודה לביטוח הלאומי. התביעות הנוספות תלויות בפרטי תאונת העבודה בדרך לעבודה אשר חווה העובד. נניח, למשל, כי בדרכו לעבודה התנגש בעובד רכב מאחוריו. במקרה זה, העובד יוכל להגיש תביעה גם כנגד חברת הביטוח של הרכב שפגע בו. תביעה זו תוסיף גם היא לסל הפיצויים לו זכאי עובד מתוקף תאונה בדרך לעבודה.

כמו כן, עובד אשר נפל לבור לא מכוסה בדרכו לעבודה וכתוצאה מכך שבר את ידו, למשל, יוכל לתבוע את הרשות העירונית אשר מחובתה היה לכסות את הבור. גם פיצויים אלו יצטרפו לפיצויים בגין תביעת תאונת עבודה. כדי להצליח לקבל את אותם פיצויים, יש לנהל הליך משפטי נכון ומקצועי באמצעות עורך דין תאונות עבודה.

לבסוף, העובד יוכל גם להגיש תביעות כנגד חברת הביטוח שלו עצמו, כמובן. עובדים רבים מבוטחים, למשל, בביטוח אובדן כושר השתכרות. מטרתו של ביטוח זה להבטיח פיצוי מקיף במקרה בו כושר ההשתכרות של עובד, דהיינו יכולתו להמשיך לעבוד במקצוע שלו, נפגעה.

יש לשים לב לפרטי כל פוליסה, האם היא מבטחת בגין פגיעה בכושר ההשתכרות במקצוע המסוים בו עסק העובד דווקא או בכל מקצוע, ועוד. גם כאן, כדי לצלוח את תביעת תאונת עבודה זו, יש לפעול בצורה מדויקת ומקצועית ולא באופן חובבני. אשר על כן ומכיוון שאלו הם פני הדברים, לא ניתן לבחור בעורך דין זול ולא מיומן אלא יש לבחור בפירמת עורכי דין נזיקיים מובילה אשר תיאבק על זכויותיכם לפיצויים בבית המשפט.

 

המעביד לא יפטר אותי אם אגיש נגדו תביעה?

עובדים רבים חוששים להגיש תביעת תאונת עבודה נגד המעביד שלהם, מחשש שהמעביד יכעס עליהם ויפטר אותם. אולם אין לכם ממה לחשוש, שכן המעביד אמור להיות מוכן למקרים שכאלו ולבטח את עצמו בפוליסה המכסה תביעות עובדים. כך, שהכסף במקרים אלו לא יגיע כלל מכיסו של המעביד אלא מכיסה של חברת הביטוח.

מעבידים מוכנים לתביעות שכאלו, בעיקר במקומות עבודה גדולים הכוללים עובדים רבים. אשר על כן, לא רק שאינם צפויים לפטר את העובד, אלא ייתכן בהחלט כי הם יתמכו בו אל מול חברת הביטוח, כאשר עילת התביעה מוצדקת.

תאונת עבודה בדרך לעבודה
סוף יום העבודה. ארזתם את הציוד שלכם, התארגנתם ויצאתם אל דרככם הביתה. באמצע הדרך, בטעות חציתם צומת ברמזור אדום ונגרמה תאונת דרכים מצערת. לחלופין, באמצע...
ערן שפילינגר עורך דין

לייעוץ מהיר מעורך דין

תוכן עניינים
תאונת עבודה בדרך לעבודה
דילוג לתוכן