לוגו שפילינגר משרד עורכי דין
לשיחת ייעוץ ללא התחייבות :

073-3678500‬

רשלנות רפואית בהריון ולידה

רופאים הם בני אדם וככאלו, הם אינם חסינים מטעויות. אלא שטעויות של רופאים, בניגוד להרבה בעלי המקצוע אחרים, עלולות לעלות בבריאות ואף בחיים של המטופל, של האם ההרה ושל העובר שהיא נושאת ברחמה. לא תמיד ניתן לתקן נזקים שנגרמו מרשלנות רפואית בהריון, אך המעט שניתן לעשות הוא לקבל את כספי הפיצויים המגיעים לכם ובכך להקל על ההתמודדות עם תוצאות הרשלנות הרפואית.

מהי רשלנות רפואית

לפני שנצלול אל הנישה המורכבת של רשלנות רפואית בהריון, ראוי להקדים כמה מילים על הגדרתה של רשלנות ולהבין מהי רשלנות רפואית.

רשלנות היא עוולה נזיקית, המורכבת משלושה יסודות:

  1. התרשלות: התרשלות היא התנהגות לא זהירה, או שאינה אופיינית לאדם סביר באותן נסיבות. לדוגמה, חשמלאי שמשאיר חוטי חשמל חשופים בבית הלקוח, מתנהג בחוסר זהירות. אנו מצפים מחשמלאי סביר לדעת שחוטי חשמל חשופים ולא מבודדים, הם בגדר סכנה גדולה ויכולים לגרום להתחשמלות או לשריפה.
  2. נזק: נזק יכול להיות לגוף, לרכוש, לממון ואף למוניטין. בהקשר של מאמר זה, “נזק” הוא נזק גופני שיכול להתבטא בנכות ואף במוות.
  3. קשר סיבתי: קשר סיבתי הוא היסוד הקושר בין שני היסודות האחרים. כלומר, עוולת הרשלנות מתקיימת רק אם הנזק קרה כתוצאה מההתרשלות. במילים אחרות, קשר סיבתי מתקיים כאשר אפשר להוכיח, שאלמלא מעשה ההתרשלות – הנזק לא היה נגרם.

יסודות אלו מרכיבים את עוולת הרשלנות עצמה, בין אם מדובר ברשלנות של רופא או של כל אדם אחר. אם ניזוק יוכיח בבית המשפט שהוא סובל מנזקים שנגרמו כתוצאה מהתרשלות של הנתבע (המזיק), הוא יהא זכאי לפיצויים מהנתבע בגין אותם נזקים.

כעת נתמקד ברשלנות רפואית: רשלנות רפואית היא התרשלות של איש צוות רפואי במסגרת יחסי מטפל-מטופל, אשר כתוצאה ממנה נגרם למטופל נזק. יכולה זו להיות רשלנות של רופא, של אחות, של מיילדת או של איש צוות רפואי אחר, והיא יכולה להתרחש בכל שלב במסגרת הטיפול הרפואי.

רשלנות רפואית יכולה להתרחש בכל תחום רפואי. כך לדוגמה, מצופה מכל רופא משפחה סביר שמזהה אצל המטופל סימנים שמתאימים לפקקת ורידים עמוקה, להפנות את המטופל לבירור מתאים (בדיקות דם, ייעוץ המטולוגי וכו’). רופא משפחה שהזניח סימנים כאלו ולא הפנה את המטופל להמשך בירור מתאים, התרשל. במידה והתרשלות זו גרמה למטופל לנזקים, שלא היו נגרמים לו אילו הרופא היה פועל כנדרש – תהיה זו רשלנות רפואית על כל מרכיביה, והמטופל יהא זכאי לפיצויים כספיים.

רופא עור שאבחן לא נכון מחלת עור, העניק משחה שגויה וגרם להחמרת המחלה, התרשל אם היה מצופה ממנו לאבחן את המחלה. רופא אף אוזן גרון שלא זיהה סטרפטוקוקוס ובעקבות כך המטופל סבל ממחלה חמורה, התרשל אף הוא. רופא מנתח שביצע תנועה לא נכונה, בניגוד למצופה ממנו, ובעקבותיה הניתוח כשל התרשל אף הוא.

כל אלו היו דוגמאות לכך שבכל תחום רפואי עלולה להיגרם רשלנות רפואית. אנו ענייננו באחד התחומים בהם הרשלנות הרפואית הינה קריטית במיוחד ואכן רבות מתביעות הרשלנות הרפואית נסובות סביבה – רשלנות רפואית בהריון ובלידה.

מעקב הריון

אישה הרה מבקרת באופן תדיר אצל רופאים, לצורך מעקב הריון. הטכנולוגיה הרפואית המתקדמת של המאה ה-21, מאפשרת לצוות הרפואי לבצע מעקב הריון מדוקדק במסגרתו ייבחנו באופן תדיר שלומו של העובר, בריאותו והתפתחותו התקינה. בנוסף בודקים אנשי הצוות הרפואי את שלומה ואת בריאותה הגופנית של האישה הנושאת את ההריון, שכן אישה בהריון חשופה לסיכונים בריאותיים יחודיים, כגון רעלת הריון וסוכרת הריון.

היכולות הרפואיות המודרניות, מאפשרות לאתר בעיות ומומים בעובר ברמה הגבוהה ביותר. סיבוכי הריון ומומים גנטיים מאותרים כדבר שבשגרה. בחלק מהמקרים הצוות הרפואי יכול לבצע פעולות במטרה להתמודד עם הסיבוך שנוצר, ולהחזיר את ההיריון למסלולו התקין, כך שיימנעו מהיילוד מומים ונכויות שהוא היה סובל מהם אילולא טופל בזמן.

רשלנות רפואית בהריון

רשלנות רפואית בהריון יכולה להתבטא באבחון שגוי של מומים וסיבוכים, או בטיפול שגוי בהם. כמו כן, רשלנות רפואית במהלך מעקב הריון יכולה להתבטא בביצוע בדיקה באופן לקוי, כאשר הבדיקה הלקויה בעצמה גרמה לפגמים אצל האם או אצל העובר.

אחד הקשיים בתביעות רשלנות רפואית בהריון עקב אבחון שגוי, הוא הוכחת הקשר הסיבתי. כזכור, הקשר הסיבתי הוא הקושר בין הרשלנות לבין הנזק. יסוד זה קשה להוכחה, שכן בית החולים או קופת החולים עשויים לטעון כי אף אילו הבעיה הרפואית הייתה מזוהה כראוי במהלך מעקב הריון, לא היה ניתן לתקן אותה ומשכך, לא היה ניתן למנוע את הנזקים שנגרמו לתינוק.

תפקידם של עורכי דין ברשלנות רפואית המייצגים את היילוד או את היולדת, הוא להוכיח שהמום או התסמונת הרפואית היו ברי טיפול אילו היו מזוהים בזמן על ידי הצוות הרפואי. במידה והדבר אינו נכון, יש לבדוק האם המומים קשים כל כך עד שהיה מקום להמליץ לאישה ההרה על הפסקת הריון (הפלה) אשר תמנע מהיילוד חיים מלאי סבל כאדם הסובל מנכויות קשות ומומים חמורים.

רשלנות רפואית בלידה

רשלנות רפואית יכולה להתרחש לא רק בהריון אלא גם בלידה עצמה. למעשה, פעמים רבות ההתרשלות נגרמת ממש בשלב הלידה עצמה. אשר על כן, נכון להתייחס לסוגיה המשפטית בתור רשלנות רפואית בהריון ולידה.

רשלנות רפואית בלידה יכולה להתקיים בשלל מצבים. ישנם תרחישים אשר צריך לזהות לפני הלידה וכתוצאה מכך לשנות את ההתנהגות הרפואית בזמן הלידה. היעדר זיהוי מוקדם של אירועים אלו והתאמת ההתנהגות בהתאם, הינה רשלנות בלידה.

כך, למשל, אם רופאים זיהו כי מוטת הכתפיים של העובר רחבה מדי או כי משקלו גבוה באופן שעלול להיות מסוכן ללידה רגילה (לידה נרתיקית), עליהם לבצע את הלידה בניתוח קיסרי. במידה ולא פעלו כך ולא נמצאה הצדקה סבירה לבחירה בלידה נרתיקית, הרופאים כנראה התרשלו. ככל שיגרם נזק לעובר או לאם בזמן הלידה, תתקיים עוולת הרשלנות על כל רכיביה וניתן יהיה להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון ולידה.

גם כאשר רופאים לא אבחנו כי הלידה היא לידה בסיכון ולא שלחו רופא נוסף לחדר הלידה, הרי שהם התרשלו. במידה שלא ייגרם כל נזק בלידה, לא ניתן יהיה לתבוע את בית החולים. אולם ככל, שחלילה וחס ייגרם נזק, ניתן יהיה להגיש תביעת רשלנות רפואית.

ישנם מקרים מסוימים בהם עקב נתוני העובר או נתוני היולדת, על הצוות הרפואי לבדוק את האישה ואת העובר באופן תדיר מאוד במהלך הלידה, כדי לוודא שלא מתפתחים סיבוכים כגון כריכת חבל טבור או שינויים חדים בדופק העוברי. במידה והתפתח סיבוך כזה, האישה תובהל במהירות אל חדר הניתוח ותלד בניתוח קיסרי. כאשר האישה לא נבדקה בתדירות הרצויה ובעקבות כך נגרם נזק, ניתן יהיה להגיש תביעת רשלנות רפואית בהריון ולידה.

אלו הן רק דוגמאות מעטות למקרים בהן ניתן להגיש תביעות רשלנות רפואית עקב התרשלות במהלך הריון או לידה. קיימים עוד מקרים רבים המאפשרים הגשת תביעות רשלנות מעין אלו. אולם מרבית המקרים מתבססים על אותם יסודות עובדתיים ומשפטיים.

הגשת התביעה

תביעת רשלנות רפואית דורשת מומחיות משפטית גבוהה ומיומנות רבה בנושא. אשר על כן, מומלץ לפנות לעורך דין שמתמחה בדיני נזיקין ובתביעות רשלנות רפואית בפרט. עורך דין מיומן בנישה מקצועית זו ידע כיצד להשיג את מלוא החומר הרפואי שמשמש כבסיס ראייתי לתביעה, וכן ידע להתמודד עם טענות עורכי הדין המגנים על המוסד הרפואי במסגרת התביעה. חשוב מאוד שעורך הדין ידע לחקור את העדים הרלוונטיים לתביעה בבית המשפט, כולל את המומחים הרפואיים מטעם ההגנה או מטעם בית המשפט, במידה והתביעה תגיע לשלב זה ולא תסתיים בהסדר פשרה. כמו-כן חשוב שעורך הדין יהיה בקיא ומעודכן בפסיקה בתחום הרשלנות הרפואית בהריון ולידה, וידע כיצד לנהל משא ומתן עם בית החולים ועם עורכי הדין מטעם חברת הביטוח של בית החולים, לאורך הטיפול בתיק.

חשוב לדעת כי לא כל תביעת רשלנות רפואית מסתיימת בפסק דין. תביעות רשלנות רפואית בהריון או בלידה מסתיימות, לא אחת, בפשרה אל מול חברת הביטוח. חברת הביטוח מכירה ברשלנות של הרופאים ומעדיפה להגיע להסדר אל מול הנפגע במקום להיגרר אל הליך משפטי ארוך ומסורבל אשר יגבה משאבים רבים משני הצדדים ובסופו של דבר ייפסק פסק דין לחובתם.

מנגד, לרשות חברות הביטוח עומדים משאבים אשר מאפשרים להם לגרור את המשפט לאורך שנים ארוכות. מכיוון שזהו המצב ומאחר שאלו הם פני הדברים, פשרה היא גם אינטרס של הניזוק ולא רק של המזיק.

עורך דין המתמחה בתביעות רשלנות רפואית, יוכל להשיג עבורכם את הפשרה הטובה ביותר מול חברת הביטוח. עורך הדין גם יידע מתי פשרה לא תהיה כדאית ועדיף יהיה לצאת למאבק משפטי ארוך אשר בסופו יזכה הלקוח לפיצויים גבוהים במיוחד עבור תביעת הרשלנות הרפואית שלו. כך, בחירה בעורך דין מקצועי בתחום הרשלנות הרפואית תשפר את הסיכויים שלכם להשיג את הפיצוי הראוי מחברת הביטוח של בית החולים. כמובן שהפיצוי הכספי לא יחזיר את הזמן לאחור ולא ימנע את הנזק הגופני ואת הסבל שנגרם, אך יש בפיצוי כדי לסייע בהתמודדות עם הצרכים המיוחדים שנגרמו עקב נזקי הרשלנות הרפואית.

כמה כסף מקבלים מתביעת רשלנות רפואית בהריון ולידה?

שאלה זו מעסיקה נפגעים רבים, המעוניינים לדעת מה סכום הפיצוי הפוטנציאלי במסגרת תביעת רשלנות רפואית בהריון ולידה, על מנת להחליט אם באמת נכון עבורם להיכנס להרפתקה משפטית זו. לצערנו הרב, לא נוכל לספק לכם במאמר זה תשובה חד משמעית באשר לגובה הפיצויים הצפויים. זאת, מאחר שגובה הפיצויים תלוי בגורמים ומשתנים רבים המאפיינים כל מקרה לגופו. טווח הפיצויים רחב למדי. עם זאת, נספר שבאופן כללי הפיצויים בגין נזקי גוף הינם גבוהים יחסית. בית המשפט קובע את הפיצויים הכספיים בתביעות רשלנות רפואית לפי אמות מידה מחמירות.

חשוב לציין כי הפיצויים משולמים על ידי חברת ביטוח המבטחת את בית החולים או את קופת החולים. אשר על כן, אין כל סיבה לחוש כי תביעת רשלנות רפואית מוצדקת כנגד רופאים, אשר באמת ובתמים עושים לילות כימים למען המטופלים שלהם, תייצר קושי מוסרי. עצם תשלום הפיצויים לנפגע נועד לסייע לנפגע לשקם את חייו ככל הניתן, זאת מבלי לפגוע ברופאים עצמם וביכולת שלהם להמשיך ולהציל חיי אדם מדי יום ביומו.

זכרו שישנם מצבים בחיים שמצדיקים פניה להתייעצות עם עורך דין. נזקים גופניים קשים עקב רשלנות רפואית בהריון או רשלנות רפואית בלידה, הם דוגמה טובה לכך.

לייעוץ משפטי, צרו איתנו קשר טלפוני או השאירו פרטי התקשרות בעמוד זה – עו”ד ערן שפילינגר יחזור אליכם באופן אישי, בהקדם האפשרי.

רשלנות רפואית שיתוק מוחין, ילד בכיסא גלגלים
לאחר הלידה, במצב בו חלילה מתגלה שהרך הנולד סובל משיתוק מוחין, לעתים עולה חשש שהדבר נגרם עקב רשלנות רפואית בלידה או רשלנות במעקב ההריון. שיתוק...
רשלנות רפואית בדיקת הריון
רשלנות רפואית בלידה הינה רשלנות רפואית קשה וכואבת. רגע שאמור להיות המשמח ביותר בחיי ההורים, הופך בכמה רגעים לאסון. את הנזק שנגרם בעקבות הרשלנות ספק...
ערן שפילינגר עורך דין

לייעוץ מהיר מעורך דין

תוכן עניינים
רשלנות רפואית בהריון, רשלנות רפואית בלידה
דילוג לתוכן