לוגו שפילינגר משרד עורכי דין
לשיחת ייעוץ ללא התחייבות :

073-3678500‬

רשלנות רפואית בילדים

רשלנות רפואית בילדים הינה סיטואציה כואבת במיוחד. ילד רך בשנים שנפגע מרשלנות רפואית, עלול לסבול מנכויות שישפיעו עליו למשך כל חייו. לעיתים, רשלנות רפואית בילדים מתרחשת עוד בזמן הלידה. במקרים אחרים מדובר ברשלנות בטיפול או בבירור רפואי אצל ילד צעיר. את הנזקים שנגרמו לעתים אי אפשר לתקן, אך המעט שניתן לעשות הוא לתבוע את כספי הפיצויים שמגיעים לילד באופן שיכול לסייע בהתמודדות עם נכויות אלו.

כדי להבין מהי רשלנות רפואית בילדים ובאילו מצבים הילד יהא זכאי לכספי פיצויים, יש להבין תחילה מהי רשלנות. רשלנות הינה עוולה נזיקית, המוגדרת בפקודת הנזיקין. עוולת הרשלנות מורכבת משלושה אלמנטים: התרשלות, נזק, וקשר סיבתי. בקצרה נסביר, כי רשלנות היא מצב בו אדם פעל בצורה חסרת זהירות או שלא בהתאם למצופה ממנו, וכתוצאה מכך נגרמו לאדם אחר נזקים. אותם נזקים לא היו נגרמים אילולא הפעולה הרשלנית.

רשלנות יכולה להתקיים בצורות שונות, רבות ומגוונות. במאמר זה נתמקד ברשלנות רפואית בילדים, שהיא למעשה רשלנות מקצועית של איש צוות רפואי, בזמן שהוא מעניק טיפול רפואי (או נמנע מלהעניק טיפול) לילד.

רשלנות רפואית בטיפול בילד עלולה לגרום לתוצאות חמורות במיוחד. מאחר ועיסוקם של רופאים הוא בבריאות המטופל, רשלנות רפואית עלולה לגרום לנכויות ולמרבה הצער אף למוות. אשר על כן, אנו מצפים מרופאים ומאנשי צוות רפואי אחרים, להיות מיומנים וזהירים במיוחד בעבודתם.

רשלנות רפואית בילדים

רשלנות רפואית בילדים יכולה להתקיים בהקשר של טיפולים רפואיים כמעט בכל תחומי הרפואה השונים. טיפול רפואי רשלני בילד יכול להתרחש כבר בשלב הלידה וכן לאחר הלידה, בתקופת הילדות. רשלנות רפואית יכולה להתבצע בעקבות רשלנות רופא ילדים שהתבטאה במסגרת רשלנות ניתוח ילד, רשלנות באבחון מחלות ועוד.

 

טיפול רשלני בלידה

כאמור, טיפול רשלני בילדים יכול להתרחש כבר בשלב הלידה. רשלנות רפואית בלידה יכולה ללבוש צורות רבות ומגוונות. סוג אחד רשלנות רפואית בילדים בזמן הלידה הוא רשלנות באבחון מוקדם של סכנות אשר היו צריכות להשפיע על אופי הלידה, למשל להוסיף רופא מקצועי נוסף לחדר הלידה, לבחור בניתוח קיסרי או מכשירני, לשמור על היילוד מפני נפילות ומפני מחלות וזיהומים שונים, להעניק טיפול רפואי מיידי ליילוד ככל הנדרש ועוד. רשלנות רפואית בלידה יכולה להיגרם גם עקב התנהלות שגויה של הצוות המטפל בזמן הלידה אשר הובילה לסיבוכים בלידה ולנזקים לאם או לתינוק. רשלנות רפואית במהלך הלידה עלולה להוביל לנזקים קשים כגון שיתוק מוחין, פרע כתפיים ופגיעות גופניות חמורות אחרות ברך הנולד.

כמובן שיש להוכיח, גם במסגרת טיפול רשלני בילד בזמן הלידה, כי הטיפול הרשלני אכן גרם לנזק. דרישת הקשר הסיבתי עומדת בעינה. לעיתים, הוכחה זו הינה בעייתית במיוחד שכן בית החולים יכול לטעון שנזקי הילד נגרמו באופן טבעי ולא עקב התרשלותם. כדי להתמודד עם טענה זו וטענות נוספות כדוגמתה, יש להסתייע בעורך דין לרשלנות רפואית אשר יידע כיצד להתמודד עם הטענות במסגרת תביעת רשלנות רפואית.

רשלנות בניתוח ילד

עוד ענף בו נפוצה, לצערנו, רשלנות רפואית בילדים, הוא ענף ניתוחי הילדים. ילדים עשויים לעבור ניתוחים מסוגים שונים, כל ילד בהתאם לצרכיו. ישנם ילדים אשר נולדים עם מומים הדורשים ניתוח מידי. ישנם ניתוחים אחרים אשר נפוצים בשלבים בוגרים יותר, דוגמת ניתוח כפתורים באוזניים או ניתוח להוצאת שקדים בגרון.

בכל סוג של פרוצדורה כירורגית, עלולה להתקיים רשלנות בניתוח ילד. רשלנות בניתוח ילד יכולה להיגרם הן בשל התרשלות שבוצעה בניתוח עצמו והן בשל התרשלות באבחון הצורך בניתוח.

טעות באבחון ילד

רשלנות באבחון רפואי היא כל סוג של רשלנות מצד רופא באבחון מחלות או מצוקות גופניות אחרות. אנו פונים עם ילדינו אל רופא הילדים, בציפייה שיהיו ברשותו את מירב הכלים והיכולת לאבחן את הילד ולהבין אם הוא סובל ממחלה או בעיה גופנית אחרת. בהיעדר זיהוי נכון, עלולה להתרחש רשלנות של רופא ילדים. במקרים בהם האבחון השגוי הוביל לנזקים, ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית.

אלו היו, אם כן, מספר דוגמאות לרשלנות רפואית בילדים בלידה, בניתוחים או בביקורים שגרתיים יחסית אצל רופאי הילדים. קיימים כמובן מקרים נוספים בהם תיתכן רשלנות רפואית אצל ילדים ורוב המקרים הללו מושתתים על אותם יסודות משפטיים שתיארנו.

תביעת רשלנות רפואית ילדים

כאשר קמה עילה לתביעת רשלנות רפואית, תוכלו להגיש תביעה שכזו באמצעות עורך דין המתמחה בתביעות רשלנות רפואית. תביעות רשלנות רפואית הינן תביעות סבוכות, והן דורשות הוכחות עובדתיות ומשפטיות מסובכות יחסית לתביעות אחרות. בשל כך, חשוב לבחור בעורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית כדי לשפר את סיכויי ההצלחה של התביעה שלכם.

האם זה מוסרי לתבוע תביעת רשלנות רפואית?

ישנם נפגעי רשלנות רפואית אשר סבורים כי הגשת תביעה נגד בית חולים או קופת החולים, אינה מוצדקת מבחינה מוסרית. הרופאים עושים לילות כימים למען בריאות המטופלים שלהם וגם אם קרו טעויות, בוודאי שלא הייתה כוונה לפגוע במטופל, ולכן לא מוצדק להגיש תביעות בתחום זה.

אילו תשלום הפיצויים לנפגע היה מגיע מכיסם של הרופאים המטפלים, ייתכן שהיה ממש בטענה. אלא שבתי חולים, קופות חולים ומרפאות פרטיות, נדרשים להחזיק בפוליסות ביטוח יקרות אצל חברות ביטוח. מטרתן של פוליסות ביטוח אלו, היא לדאוג שמטופל שנפגע עקב רשלנות רפואית יקבל פיצויים מחברת הביטוח. בכך יש שני יתרונות עיקריים: המטופל שנפגע אינו צריך לממן מכיסו הפרטי את ההתמודדות הנזקים הקשים שנגרמו לו, והרופא כמו גם בית החולים או המרפאה בה הוא עובד, אינו סופג פגיעה כלכלית ולא נגרם לו קושי להמשיך בעבודת קודש של טיפול בילדים והצלת חיים.

עד מתי ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית?

רבים חוששים כי עבר המועד עבורם להגשת תביעת רשלנות רפואית לילד. אולם יש לדעת כי מאחר שזכות התביעה לילד עצמו צומחת רק עם הגעתו לגיל 18, מרוץ ההתיישנות מתחיל רק מרגע בו הילד מגיע לגיל 18, ונמשך 7 שנים. תוכלו, אם כן, ברוב המקרים תוכלו להגיש את התביעה עד הגיעו של הילד לגיל 25. לנושא זה יש חריגים שונים ורצוי להתייעץ עם עורך דין מומחה לרשלנות רפואית, על מנת לא לפספס את המועד להגשת תביעה.

ערן שפילינגר עורך דין

לייעוץ מהיר מעורך דין

תוכן עניינים
רשלנות רפואית בילדים
דילוג לתוכן