לוגו שפילינגר משרד עורכי דין
לשיחת ייעוץ ללא התחייבות :

073-3678500‬

תאונות דרכים ילדים

ילדים הם בין האוכלוסיות הפגיעות ביותר מבין המשתמשים השונים בכבישים ובדרכים. לפי נתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, תאונות דרכים ילדים הן אחת הסיבות העיקריות לפציעות ולתמותת ילדים בישראל. המספרים מדאיגים מאוד: לפי נתוני עמותת אור ירוק, מדי שנה נהרגים בתאונות דרכים כ-30 ילדים מתחת לגיל 14. הרוגים אלו מהווים כ-10% מכלל ההרוגים בתאונות דרכים בישראל, מה שמעמיד את מדינת ישראל בראש רשימת המדינות המסוכנות לילדים מבין המדינות המתקדמות. סה”כ נפגעים בתאונות דרכים כ-3,000 ילדים מתחת לגיל 14 מדי שנה.

למרבה הצער, כעורכי דין אין באפשרותנו למגר את התופעה של פגיעת ילדים בתאונות דרכים. תפקידנו הוא לדאוג שהילד שנפגע בתאונה והוריו, יקבלו פיצויים ותגמולים כספיים עקב פגיעת הילד בתאונה. כספים אלו נועדו, בעיקר, לסייע לילד ולהוריו להתמודד עם ההשלכות הכלכליות של התאונה והפציעות והמגבלות שנגרמו לילד בעקבותיה, וילוו אותו למשך כל חייו. במאמר זה נדון בתאונות דרכים ילדים, בפיצויים להם זכאי ילד שנפגע בתאונת דרכים ובפיצויים להם זכאים הוריו של ילד שקיפח את חייו בתאונת דרכים קטלנית.

מה גורם לעלייה בכמות תאונות דרכים ילדים?

הכבישים והדרכים בישראל, כמו במדינות אחרות בעולם, תוכננו להתאים בעיקר לצרכיהם של מבוגרים, שגילם מאפשר להם להחזיק ברישיון נהיגה. תשתיות הכביש בעיר ומחוץ לה, והסדרי התנועה השונים, לרוב אינם מביאים בחשבון את האופי המיוחד בו מתנהגים ילדים: חוסר המודעות של ילדים לחוקי התנועה, כושר ריכוז שעדיין אינו בשל דיו, היעדר יכולת להעריך את הסיכונים בכביש ולהבין מהו מרחק בלימה של כלי רכב, ומאפיינים נוספים של נקודת מבטו של ילד, מגדילים מאוד את הסיכון של כל ילד להיפגע בתאונת דרכים.

כמות הרכבים על הכבישים במדינת ישראל עולה מדי שנה, כמו גם כמות האופניים הרגילים והחשמליים. צפיפות זו וגורמי הסחת דעת רבים שנכנסו לחיינו המודרניים, תורמים מאוד לעליה בכמות הולכי הרגל ורוכבי האופניים הנפגעים בתאונות דרכים עם כלי רכב שונים, כשחלק ניכר מהם – ילדים.

גם בתוך הרכב, מנגנוני הבטיחות השונים כמו חגורת בטיחות וכריות אוויר, פחות יעילים בהגנה על ילדים מאשר על מבוגרים.

לפי נתוני עמותת אור ירוק, הנאבקת בתאונות הדרכים בישראל, בעשור השנים 2011 עד 2020:

  • יותר מ50% מהילדים שנהרגו בתאונות דרכים, נהרגו כהולכי רגל.
  • בחברה הערבית בישראל, שיעור הילדים הנהרגים בתאונות דרכים גבוה פי 2 משיעור חלקם באוכלוסייה, ומחצית מהילדים הערבים אשר נהרגו בתאונות דרכים בשנים אלו, הנם מתחת לגיל 4.
  • סטטיסטית, בשנים אלו החודשים יוני ואוקטובר היו החודשים הקטלניים ביותר בכבישים.
  • השעה המסוכנת ביותר ביום, מבחינה סטטיסטית, היא 15:00-16:00.
  • הערים בהם שיעורי פגיעת ילדים בתאונות דרכים הם הגבוהים ביותר, הן חדרה, נהריה וחיפה.

עורך דין מומחה בתאונות דרכים

נתונים אלו אמורים להטריד את מנוחתו של כל הורה. למרבה הצער, למרות המודעות ההולכת וגוברת לסיכונים בכביש, בעיקר לילדים שגופם פגיע יותר לפגיעה מכלי רכב, כמות תאונות דרכים ילדים נותרת גבוהה מאוד.

אם ילדכם נפגע בתאונת דרכים, כדאי לכם מאוד לפנות לייעוץ משפטי מעורך דין מומחה בתאונות דרכים. הטיפול בתביעות תאונות דרכים ילדים הוא מורכב מהרגיל וצריך להביא בחשבון את הנזקים ארוכי הטווח שאולי נגרמו לילד בתאונה. בפניה למשרדנו, תוכלו לקבל מידע חשוב על זכויות ילדכם ועל האפשרויות העומדות בפניכם לקבלת פיצויים ותגמולים עקב נזקי התאונה.

תאונת דרכים באשמת ילד

לעתים, מי שאשם בתאונת הדרכים הוא הילד עצמו. לדוגמה, עקב התפרצות לכביש, חציית מעבר חציה באור אדום, או נפילה מהמדרכה לכביש.

אנו נתקלים במקרים רבים, בהם הורים לילדים נפגעי תאונות דרכים, מחליטים על דעת עצמם שבכל מקרה לא מגיעים להם פיצויים עקב התאונה. זוהי טעות שנובעת מתחושות אשם ומאי-הכרת החוק.

חשוב לדעת שבמדינת ישראל, לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, הזכאות של ילדים לפיצויים על הנזקים הגופניים שנגרמו להם בתאונת דרכים, איננה נפגעת עקב אשמתם בתאונה! כלומר, גם אם הילד עצמו אשם בתאונה בה הוא נפגע מכלי רכב, הוא עדיין זכאי לקבל פיצוי כספי מלא על נזקי הגוף שנגרמו לו מביטוח החובה של הרכב הפוגע. גם הזכאות לתגמולים מביטוח לאומי ומפוליסות ביטוח רלוונטיות, אינה נפגעת עקב אשמת הילד בתאונה.

כמה כסף מגיע לילד שנפגע בתאונת דרכים?

בדרך כלל, הורים לילדים שנפגעו בתאונות פונים אלינו ומעוניינים לדעת מה הפיצוי הכספי הצפוי לילד עקב פגיעתו בתאונה. מידע זה חשוב, בין היתר, לצורך קבלת החלטה האם ההורים מעוניינים בטיפול משפטי, ואם התוצאה של הגשת תביעה, באמת שווה את הטרחה וההתעסקות מבחינתם.

עורך דין הוגן וישר, חייב להסביר לכם שאין לו אפשרות לענות על שאלה זו לפני שבירר ואסף פרטים חשובים על הילד ועל הפגיעות שנגרמו לו. לדוגמה, הפיצויים שישולמו לילד שנפגע בתאונת דרכים ונגרמה לו נכות בשיעור 5%, אינם שווים לפיצויים שישולמו לילד שנקבעו לו 10% נכות. גם המשמעות התפקודית של הנכות רלוונטית לצורך חישוב הפיצוי. למשל, הפיצוי על צלקת בברך, שונה מהפיצוי שישולם בגין מגבלת תנועה וכאבים ברך לאחר תאונת דרכים.

על ההורים להביא בחשבון שלפי חוק ההתיישנות, ניתן להגיש תביעה לפיצויים על נזקי גוף שנגרמו בתאונת דרכים, תוך 7 שנים מיום שקרתה התאונה. אצל קטינים, לא מתחילים לספור את אותן 7 שנים עד שהקטין יגיע לגיל 18. חשבון פשוט מביא אותנו למסקנה שתביעת פיצויים של קטין שנפגע בתאונת דרכים, לא תתיישן לפני שהילד יגיע לגיל 25.

חשוב לדעת שתקופת התיישנות זו תקפה לגבי תביעת פיצויים על נזקי הגוף מביטוח החובה. לעומת זאת, לתביעות לתגמולים מהמוסד לביטוח לאומי או מפוליסות ביטוח שיש ברשותכם, יש תקופת התיישנות קצרה יותר. רצוי מאוד שתתייעצו עם עורך דין מומחה בתאונות דרכים בהקדם, גם אם התאונה בה נפגעתם, קרתה לפני מספר שנים.

תאונות ילדים עם אופניים חשמליות
אופניים הם כלי תחבורה מועדף על ילדים. לא נדרש רישיון נהיגה מסוג כלשהו לצורך רכיבה על אופניים, אפילו אם אלו אופניים חשמליים. כך, ילדים בגילאים...
עליכם לפנות עם הילד לבירור רפואי בהתאם לצורך, בבית חולים, במוקד רפואת חירום או בקופת החולים. בריאותו היא הדבר החשוב מכל. שמרו את כל המסמכים שתקבלו בכל ביקור אצל רופא. ההתנהלות שלכם כעת יכולה להשפיע על הזכויות השונות שמגיעות לילד, ולכן רצוי שתיצרו עמנו קשר לייעוץ וקבלת פרטים נוספים.
בהחלט כן. למצבים כאלו הוקמה קרנית – הקרן הממשלתית לפיצוי נפגעי תאונות דרכים. ניתן להגיש תביעת פיצויים נגד קרנית כאילו היה מדובר בתביעה נגד חברת הביטוח של הרכב שפגע בילד.
ערן שפילינגר עורך דין

לייעוץ מהיר מעורך דין

תוכן עניינים
תאונות דרכים ילדים
דילוג לתוכן