לוגו שפילינגר משרד עורכי דין
לשיחת ייעוץ ללא התחייבות :

073-3678500‬

תאונת דרכים קשה

תאונת דרכים קשה היא תאונה שבה נגרמו פציעות חמורות או קריטיות. לרוב, תאונת דרכים קשה מובילה לכך שהנפגע אינו מסוגל לעבוד ולתפקד. לעתים, נפגע תאונה קשה יזדקק לעזרה סיעודית של ממש בביצוע פעולות יומיומיות בסיסיות. במקרים מסוימים של תאונה קשה, ניתן לקבל תשלום ראשוני מחברת הביטוח עוד לפני שתוגש התביעה העיקרית לפיצוי כספי מלא. חשוב להבין שפיצוי כספי לנפגע תאונת דרכים, בעיקר כשמדובר בפגיעה קשה, נועד לאפשר לנפגע להתמודד עם המגבלות והצרכים הכלכליים שנגרמו לו עקב התאונה. על פיצויים לאחר תאונת דרכים קשה, במאמר שלפניכם. 

פגיעות נפוצות – תאונת דרכים קשה

בעקבות תאונת דרכים קשה יכולות להיגרם פציעות חמורות שונות ומגוונות מאוד.

סוג נפוץ של פגיעה הוא חבלת ראש. במהלך התאונה, הראש עלול לפגוע בהגה, בחלון, בשמשת הרכב, במשקוף הדלת או להיפגע מחדירה של גוף חיצוני לרכב דרך השמשה. הפגיעות עלולות להיות חמורות ולעיתים לא ניתן לאבחן אותן מיד לאחר קרות התאונה. פגיעות ראש עשויות לגרום לדימום תוך גולגולתי, שברים בגולגולת, זיהומים, זעזוע מוח, חוסר יציבות, פגיעות במערכת הלעיסה (לסתות ושיניים), פגיעות עיניים ותסמינים רבים אחרים.

פגיעות חמורות נפוצות אחרות הן שברים בעמוד השדרה. פגיעות מסוג זה יכולות להותיר כאב גב כרוני ומגבלה גופנית ניכרת, ובמקרים חמורים אף מעורבת פגיעה בחוט השדרה שיכולה להוביל למגבלות קשות.

דוגמאות נוספות לפגיעות נפוצות במקרים של תאונת דרכים קשה, הן פגיעות באיברים פנימיים, שברים באגן, פציעות מורכבות בכתפיים או בברכיים ופגיעות שמובילות לקטיעות בגפיים.

פגיעה נפוצה נוספת בתאונה קשה, נקראת צליפת שוט. היא נגרמת כתוצאה מהטחת הראש (שאינו מעוגן לכיסא בחגורת בטיחות)  קדימה ואחורה בדומה להצלפת שוט. פגיעה מסוג זה עלולה לגרום לנזקים ברקמות הצוואר ובעמוד השדרה הצווארי, ולגרום לכאבי ראש, סחרחורות, מגבלת תנועה בצוואר וכאבי צוואר, שלעתים מקרינים לידיים.

בנוסף לפציעות גופניות, לאחר תאונת דרכים קשה עלולים להופיע סימני מצוקה נפשית, לרבות התקפי חרדה ותסמונת פוסט טראומה.

תאונות דרכים קטלניות

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, הסדיר את סכומי הפיצויים גם למקרים של תאונת דרכים קטלנית בה נהרג אדם והתובעים הם יורשיו, שלעתים אף היו תלויים בו מבחינה כלכלית.

תהליך ניהול תביעת פיצויים בתאונות דרכים קטלניות, שונה מניהול תאונת דרכים שלא גבתה חיי אדם. עם כל הקושי הטמון בכך, עלינו לתרגם את נזקי הנפגע שנפטר למונחים כספיים. נזקים אלו מחושבים באופן שונה מאשר אצל נפגעי תאונות דרכים אחרות שנותרו בחיים, ובית המשפט העליון התווה את הדרך לחשב נזקים אלו, לאורך שורה של פסקי דין מנחים.

בשני המקרים, עורך דין לתאונות דרכים נדרש להוכיח כי מדובר באירוע תאונתי בו הנפגע נהרג כתוצאה משימוש ברכב למטרות תחבורה. התובעים יכולים להיות יורשיו של הקורבן, בין אם יורשים על פי דין ובין אם המנוח הותיר אחריו צוואה בה הם הוגדרו בתור יורשים.  התובעים יכולים להיות גם אלו התלויים בקורבן התאונה. לדוגמה, במצב בו לקורבן התאונה היו הורים קשישים שהיו תלויים בו כלכלית, יכולה להיות להם עילת תביעה.

תאונות דרכים ילדים

בישראל, החוק מחייב כל בעל רכב לבטח את כלי הרכב באמצעות פוליסת ביטוח חובה. תפקידו של ביטוח החובה הוא לשלם לכל יושבי הרכב פיצוי כספי מלא במקרה שנגרמו להם נזקי גוף כתוצאה מתאונת דרכים. ביטוח החובה ישלם כספי פיצויים גם להולכי רגל ורוכבי אופניים שאולי נפגעו מהרכב בתאונת דרכים.

בתאונות דרכים קשות מסוג פגע וברח, בהן נפגע הולך רגל או רוכב אופניים מכלי רכב שזהותו לא ידועה, הנפגע יכול לתבוע פיצויים מקרנית, הקרן הממשלתית לפיצוי נפגעי תאונות דרכים.

עורך דין תאונת דרכים קשה

תאונות דרכים קטלניות ותאונות עם פציעות קשות הן מקרים מורכבים מבחינה משפטית, וכרוכים בהם פיצויים בסכומי כסף גדולים. חברות הביטוח מגייסות את עורכי הדין הטובים ביותר בישראל לצורך התמודדות עם תביעות אלו בבתי המשפט.

יש חשיבות גדולה למקצועיות ולניסיון של עורך דין לתאונות דרכים המייצג אתכם בתביעה. עורך הדין צריך להיות מעודכן מאוד בפסיקה הניתנת בבתי המשפט השונים ולדעת כיצד להתמודד מול טענות שונות של חברות הביטוח להגנתן. בחישוב הפיצויים יש לשקלל משתנים רבים לרבות הנזק שנגרם, גיל הנפגע, גובה שכרו של הנפגע לפני התאונה, תוחלת החיים הצפויה ועוד.

חברות הביטוח הן הגוף המקצועי ביותר בניהול תביעות פיצויים, ולכן יש צורך לפנות לעורך דין שמסוגל להתמודד מולן בהצלחה ולהשיג עבורכם את סכומי הפיצוי המגיעים לכם.

הכנת התביעה

בכל מקרה של פציעה קשה בתאונת דרכים כדאי לפנות לשירותיו של עורך דין תאונת דרכים טרם הגשת תביעה לחברת הביטוח. עו”ד לתאונות דרכים יגבש את האסטרטגיה לתביעה ויסייע לכם באיסוף המסכמים הנדרשים לשם הביסוס של התביעה. מחברת הביטוח ניתן לתבוע פיצוי עבור ראשי נזק שונים, לרבות הפסדי שכר לעבר ולעתיד כמו גם הפסדים של הפרשות לפנסיה, תשלום על עזרה סיעודית וראשי נזק אחרים.

במקרים מסוימים, מלבד תביעה נגד חברת הביטוח, ניתן לתבוע גם את המוסד לביטוח לאומי וכן להגיש תביעה לפוליסת אובדן כושר עבודה, או לקרן הפנסיה שלכם.

מומחה רפואי מטעם בית המשפט

בניגוד לתביעות נזקי גוף אחרות בהן יש לפנות עצמאית לרופא מומחה שיכתוב עבורכם חוות דעת על הנזקים הגופניים שנגרמו לכם, בתביעת פיצויים לנפגעי תאונות דרכים אין לפעול בצורה זו. בהתאם לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, בית המשפט הוא שממנה את המומחה הרפואי שייקבע את היקף הנזק. יחד עם כתב התביעה עו”ד תאונת דרכים מגיש בקשה למינוי מומחים רפואיים בתחומים הרלוונטיים לאותו נפגע.

לדוגמה, כאשר התובע נפגע בגפיו או בעמוד השדרה, עורך דין לתאונות דרכים יבקש מינוי של אורתופד. כאשר מדובר בתאונה עם חבלת ראש, עורך הדין יבקש מינוי נוירולוג. במידה ואובחנה פגיעה נפשית אצל הנפגע, יתכן והוא יבקש מינוי של פסיכיאטר. לבקשה זו הוא יצרף את כלל הרישומים הרפואיים שיכולים להעיד על כך שנגרם לנפגע נזק בלתי הפיך.

במקרים מסויימים, עורך הדין יעדיף להתחיל את התהליך בתביעה למוסד לביטוח לאומי, שם הנפגע ייבדק על ידי ועדה רפואית שתקבע את שיעורי הנכות שלו. לפי החוק, הנכויות שנקבעו על ידי המוסד לביטוח לאומי תקפות גם לצורך תביעת הפיצויים נגד ביטוח החובה.

עורך דין שיילחם למענכם

אם אתם לאחר תאונת דרכים קשה או שבן משפחתכם נהרג בתאונת דרכים, אנו ממליצים לכם לפנות אלינו לקבלת ייעוץ משפטי. עו”ד ערן שפילינגר הוא בעל ניסיון רב ועשיר בייצג נפגעי תאונות דרכים מול חברות הביטוח ובערכאות השונות. עו”ד שפילינגר ייצג במאות תיקים של תאונות דרכים, מתאונות קלות ועד תאונות קשות במיוחד, לרבות כאלה הכוללות מספר רב של נפגעים.

לייעוץ והערכת סיכויי התביעה

פיצויים כספיים – תאונת דרכים קשה

הפיצויים שמגיעים לנפגע לאחר תאונת דרכים קשה נקבעים על סמך חומרת נזקי הגוף העיקריים והמשניים אשר נגרמו לו, אחוזי הנכות שנקבעו לו באופן קבוע או זמני, גיל הנפגע, עלויות הטיפול הרפואי בעקבות הפציעה, הפסדי שכר, מידת הכשירות לחזור לעבוד באופן קבוע או זמני, כאב וסבל ועוד.

בתביעות פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, הפיצוי עבור “כאב וסבל” הינו קבוע והוא נמדד בהתאם למספר ימי האשפוז ואחוזי הנכות שייקבעו לנפגע. הפסדי ההשתכרות מוגבלים בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים ל”תקרה” מקסימלית של עד שילוש השכר הממוצע במשק. כאב וסבל מוגדר כנזק שאינו נזק ממוני, כלומר נזק שלא ניתן למדוד בכמות מסוימת של כסף. כאשר מדובר על תאונות קשות שהובילו לנכות תפקודית, ההפסדים הכספיים של הנפגע ניתנים לבדיקה ומדידה: תשלום עבור עזרה סיעודית, הפסדי שכר, פגיעה בכושר ההשתכרות וכיוצא באלו. לעומת זאת הצער, עוגמת הנפש ואובדן הנאה, אינם נמדדים בכסף והם נזק שאינו ממוני, של כאב וסבל.

מכיוון שכאב, סבל, צער ועוגמת נפש הם מונחים סובייקטיביים, הניתנים לפרשנות אישית, חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קבע כללים ברורים לחישוב של סכומי הפיצוי בגינם. למעשה, הפיצוי עבור כאב וסבל יהיה תואם את אחוזי הנכות שייקבעו לנפגע בתאונה, באופן בו הפיצוי למי שנגרמו לו בתאונה 100% נכות הנו 100,000 לירות ישראליות – סכום ששווה היום בערך 180,000 שקלים.

לצורך דוגמה, אדם שנפגע בתאונת דרכים קלה ונגרמה לו נכות בשיעור 10%, יהא זכאי לפיצוי כספי עבור כאב וסבל, בסך של כ-18,000 שקלים. מי שנפגע בתאונת דרכים קשה ונגרמה לו, לדוגמה, נכות בשיעור 50% – יהא זכאי לפיצוי בסך של כ-90,000 שקלים עבור כאב וסבל.

במקרה של תביעת פיצויים בגין תאונת דרכים קטלנית, יש לשלם לעיזבון של קורבן התאונה פיצוי עבור כאב וסבל, בשיעור של 25% מהסכום המקסימלי. כלומר, הפיצוי הכספי עבור כאב וסבל למי שנהרג בתאונת דרכים, שווה לפיצוי שיינתן לנפגע שנגרמה לו נכות בשיעור 25%. רק היורשים יכולים לתבוע פיצויים בגין הכאב והסבל, שכן הם נכנסים לנעליו של המנוח ויורשים את זכותו לקבל את הפיצויים על הכאב והסבל. התלויים לעומת זאת, יכולים לתבוע את הנזק שנגרם להם במסגרת תביעת הפיצויים לגבי אבדן התמיכה שקיבלו מהמנוח ללא הרכיב של הכאב והסבל.

חשוב לציין שכאב וסבל, או נזק בלתי ממוני, הוא רק רכיב אחד מבין הרכיבים השונים שמרכיבים בסופו של דבר, את הפיצוי הכספי המלא בתביעה.

עורך דין ערן שפילינגר עוסק בתביעות נזיקין ופיצויים לנפגעי תאונות דרכים משנת 2010. משרד עו”ד שפילינגר ממוקם בפארק המדע נס ציונה, ומספק שירות ללקוחות מכל רחבי הארץ. לייעוץ משפטי, צרו איתנו קשר טלפוני או לחצו כאן להשארת פרטים, ועו”ד ערן שפילינגר יחזור אליכם בהקדם האפשרי.

תאונת אופנוע קטלנית
אופנוע הוא כלי תחבורה מסוכן. אנחנו מבינים שרוכבי אופנועים, פגיעים יותר מנוסעי כלי רכב פרטיים או מסחריים. עם זאת, רובנו לא מודעים להיקף הסכנה של...
יש לנו מספר כלים משפטיים לקבלת פיצוי כספי דחוף ותגמולים כספיים. ניתן להגיש תביעות שונות למוסד לביטוח לאומי, כמו תביעה לקבלת דמי פגיעה, תביעה לקצבת נכה נזקק ותביעות אחרות. ניתן גם להגיש תביעה ל”תשלום תכוף” לחברת הביטוח, לתשלום מקדמה על חשבון הפיצויים. ישנם דברים נוספים שניתן לעשות, כאשר כל מקרה לגופו. פנו אלינו לצורך קבלת הסברים נוספים.
יש לפנות לרשם הירושות והצוואות ולהגיש בקשה לצו ירושה, או לצו קיום צוואה. אנו מטפלים בבקשות אלו עבור היורשים ועם קבלת הצו המבוקש, אנו מתקדמים בהליך התביעה לפיצויים שישולמו ליורשי המנוח.
ערן שפילינגר עורך דין

לייעוץ מהיר מעורך דין

תוכן עניינים
תאונת דרכים קשה
דילוג לתוכן